Zasilacze awaryjne to urządzenia, które są nieocenione w przypadku przerwy w dostawie prądu. Umożliwiają one pracę podłączonych do nich urządzeń, a dodatkowo chronią je przed skokami napięcia, które skracają żywotność sprzętu elektronicznego. Zasilacze awaryjne APC to urządzenia, które sprawdzą się nie tylko w domu, ale przede wszystkim w biurach i dużych firmach, w których zastój może spowodować poważne straty finansowe.
Czym charakteryzują się zasilacze awaryjne APC?
Zasilacze awaryjne są urządzeniami, których zadaniem jest dostarczanie zasilania urządzeniom, które są do zasilacza podłączone. Marka APC specjalizuje się w produkcji wysokiej klasy sprzętu, który jest przeznaczony do komputerów i sprzętu elektronicznego domowego, ale też i do serwerów oraz centrów przetwarzających duże ilości danych. Do wyboru są modele, które sprawdzą się w niewielkiej firmie, a także w dużych przedsiębiorstwach. Zakłócenia pojawiające się w zasilaniu mogą przynieść poważne straty liczone w setkach tysięcy. Dodatkowo trzeba też uwzględnić żywotność urządzeń elektrycznych, które w przypadku skoków napięcia będą działać znacznie krócej.
Jak wybrać moc zasilacza?
Zasilacze awaryjne APC dostępne są o różnej mocy znamionowej, która jest podawana w watach oraz woltoamperach. Każde urządzenie, które będzie podłączone do konkretnego modelu nie może przekraczać żadnej z tych wartości, w przeciwnym razie zasilacz nie spełni swojej funkcji. Wybierając zasilacz, należy uwzględnić przede wszystkim współczynnik mocy. Jeśli zaś chodzi o maksymalną moc wyjściową, to moc zasilacza powinna być o 25% wyższa od urządzeń, do niego podłączonych. Czasami ciężko jest zdecydować, który z modeli będzie odpowiedni. Szeroki wybór oraz różnorodność parametrów może sprawić problemy. Można jednak w tym wypadku skorzystać z selektora UPS, który wybierze odpowiednie warianty dopasowane do potrzeb konkretnej firmy.
Czym się kierować podczas wyboru zasilacza awaryjnego APC?
Jednym z kluczowych parametrów jest oczywiście moc znamionowa. Jednak to nie jedyny wyznacznik, który należy wziąć pod uwagę w konkretnym przypadku. Zasilacze mają określony czas potrzymania urządzenia podłączonego do UPS, gdy występują przerwy w dostawie prądu. Najtańsze modele przeznaczone do domowego użytku podtrzymują komputer do 5 minut, co umożliwia bezpieczne zapisanie danych i wyłączenie. W średnich i większych firmach niezbędny będzie jednak zasilacz o większej mocy. W wysokiej klasy zasilaczach APC możliwa jest wymiana lub dodanie akumulatorów, a zamontowane gniazda zapewniają ochronę przeciwprzepięciową, co dodatkowo chroni sprzęt. W tego typu zasilaczach znajduje się także dioda LED informująca o usterkach w instalacjach elektrycznych, co może zapobiec poważnemu uszkodzeniu urządzeń elektrycznych.
Dlaczego warto wybrać zasilacze awaryjne APC?
Doświadczenie firmy APC pozwala na dostosowanie produktów do wymagań klientów, dzięki czemu można znaleźć szeroką ofertę zasilaczy, które sprawdzą się w małych i dużych przedsiębiorstwach. Dzięki autotestowi każdy z użytkowników może na bieżąco monitorować stan akumulatorów i w razie konieczności je wymienić. Niektóre z modeli wyposażone są w automatyczną regulację napięcia, która wydłuża tym samym dostępność zasilania. W zaawansowanych wariantach można zainstalować zewnętrzne pakiety akumulatorowe czy regulować punkty przełączania napięcia. Szereg dodatkowych funkcji pozwala na efektywniejszą pracę zasilaczy, a tym samym większą ochronę urządzeń elektronicznych, które są do nich podłączone.
Kiedy i komu może się przydać zasilacz awaryjny?
Problemy z zasilaniem mogą pojawić się w każdej chwili pod wpływem awarii lub ze względu na niekorzystne warunki pogodowe. Czasami występują silne skoki napięcia, o których użytkownik nie wie, a wpływają one w znacznym stopniu na awaryjność sprzętu. Zasilacze awaryjne APC to oferta skierowana do osób prywatnych, ale przede wszystkim przedsiębiorstw, które muszą dbać o bezpieczeństwo danych, a każda godzina przestoju może spowodować poważne straty finansowe.