Czym są komputery AiO?

Skrót AiO oznacza All-In-One. Są to komputery stacjonarne charakteryzujące się brakiem klasycznej jednostki. W komputerach AiO wszystkie niezbędne do prawidłowej pracy elementy znajdują się w części monitora. Znajdują się tam między innymi procesor, karta graficzna, dysk twardy, napęd itd. Stąd właśnie wywodzi się nazwa All-In-One – „wszystko w jednym”. Do korzystania z tego komputera oczywiście podłączyć musimy myszkę i klawiaturę. Komputery tego typu prezentują się estetycznie i zajmują niewiele przestrzeni. Jest to bardzo wygodne, ponieważ dzięki temu zabiegowi jest więcej wolnej przestrzeni na naszym stanowisku pracy. Szczególnie wygodne jest posiadanie takiego komputera w firmie gdzie np. jest kilka stanowisk komputerowych obok siebie. Daje to więcej przestrzeni co zwiększa komfort pracy.

Dlaczego wiele osób wybiera komputery AiO?

Skrót AiO oznacza All-In-One. Są to komputery stacjonarne charakteryzujące się brakiem klasycznej jednostki

Odpowiedzi na to pytanie są różne, ale dla większości osób kompaktowość i estetyka jest największą zaletą AiO. Korzystanie z zwykłego komputera stacjonarnego często skutkuje dużą ilością kabli, które często nam przeszkadzają i nie prezentują się zbyt dobrze. Wybierając komputery AiO unikamy poplątanych kabli często rozciągniętych po biurku lub pod nim. Duża ilość kabli na stanowisku pracy nie jest niczym przyjemnym. Łatwo można też przypadkowo odpiąć taki kabel np. zahaczając o niego nogą. W Polsce popularne jest korzystanie z notebooków do pracy jednak nie dla wszystkich są one wygodne. Notebooki mają dużo mniejszy wyświetlacz przez to, że są przenośne. Notebooki jako komputery przenośne będą raczej wygodniejsze dla osób podróżujących z komputerem. Na stanowisku stacjonarnym lepiej sprawdzi się AiO. Na tle notebooków komputery AiO są wydajniejsze i bardziej ergonomiczne.

Kolejną zaletą komputerów AiO jest cicha praca urządzenia. Komputery stacjonarne często głośno pracują co może rozpraszać wiele osób. Urządzenia AiO są duże cichsze niż typowe modele komputerów. Przy pracy na komputerze zwykle potrzeba skupienia.

Czy komputery AiO są wydajne?

Najważniejszym elementem tego typu komputera oczywiście jest monitor. Na rynku znajduje się ogromny wybór komputerów AiO z ekranami o przekątnej 24 i 27 cali, które posiadają dobrej jakości matrycę IPS. Procesory i karty graficzne w komputerach AiO są w większości modeli bardzo przyzwoite więc nie trzeba mieć obaw co do wydajności urządzenia. Większość komputerów AiO oferuje nie tylko port LAN, ale także WiFi i Bluetooth dając możliwość bezprzewodowej komunikacji z siecią i akcesoriami jak klawiatura i myszka.