Jakiego laptopa biznesowego wybrać? Te cechy mają szczególne znaczenie!
W obecnych czasach coraz więcej spraw załatwiamy zdalnie, z poziomu komputera. Z tego względu dobrej klasy laptop to absolutnie obowiązkowy sprzęt wyjątkowo przydatny w codziennej pracy. Jakie cechy powinien posiadać laptop biznesowy? Oto parametry, na które warto zwrócić uwagę przed zakupem nowego sprzętu!
Niska masa oraz niewielkie gabaryty
Największą zaletą laptopów biznesowych jest możliwość swobodnego podróżowania z komputerem pod ręką. Z tego względu wybierając sprzęt do codziennej pracy, warto zwrócić uwagę na jego wagę oraz wymiary. W końcu laptop powinien być możliwie jak najlżejszy, aby nie stanowił problemu w trakcie podróży. Dobrze byłoby również, gdyby sprzęt mieścił się do podręcznej torby, dzięki czemu będziemy mogli spokojnie wybrać się z laptopem nie tylko z pracy do domu, podróżując komunikacją miejską w godzinach szczytu, ale także w dalekie podróże zagraniczne wymagające skorzystania z samolotu, gdzie rozmiary i waga bagażu mają niebagatelne znaczenie!
Długość pracy na baterii, czyli komfort i funkcjonalność
Laptop to narzędzie, które w odróżnieniu od tradycyjnego komputera stacjonarnego, pozwala pracować właściwie w dowolnym miejscu na świecie, bez konieczności podłączania do prądu. Z tego względu jedną z bardziej istotnych cech laptopa biznesowego jest długość pracy na baterii. Najnowsze modele, takie jak HP EliteBook 840 G11, zwykle posiadają baterie o naprawdę dużej pojemności rzędu nawet 6 000 mAh. Dzięki temu pozwalają na 5-6 godzin komfortowej pracy bez konieczności podłączania laptopa do gniazdka. Tak długi czas pracy na baterii pozwala swobodnie zabrać komputer ze sobą do domu czy też na wyjazd służbowy i korzystać z niego w dowolnym miejscu na świecie. Oczywiście duża bateria zwykle oznacza także stosunkowo długie i żmudne ładowanie, jednak najnowsze laptopy od renomowanych producentów są wyposażane w mocne zasilacze, dzięki którym urządzenie naładujemy do pełna w niespełna dwie godziny.
Mocny procesor i zapas pamięci RAM
Podczas codziennej pracy często korzystamy z wielu programów, które mogą znacząco obciążać system operacyjny. Prędkość obliczeniowa laptopa jest w znacznym stopniu uzależniona od zastosowanego procesora oraz pamięci RAM. W dużym uproszczeniu można powiedzieć, że im lepsze parametry komputera, tym szybciej będziemy uruchamiać oprogramowanie. Nowe laptopy biznesowe, na przykład podręczny i bardzo funkcjonalny model EliteBook 840 G11 od HP zwykle są wyposażone w nowoczesne, 12- lub nawet 16-rdzeniowe procesory Intel Core Ultra, które zapewniają przysłowiowego „kopa” i świetnie radzą sobie z wymagającymi programami.
Dzięki temu możemy swobodnie korzystać z dowolnego oprogramowania, w tym także z narzędziami do tworzenia grafiki czy obróbki wideo, bez irytującego zacinania się systemu. Ogromne znaczenie ma także pamięć RAM, która ma za zadanie przechowywać wszelkie informacje na temat uruchomionego oprogramowania. W przypadku, gdy posiadamy za mało RAMu, zwykle objawia się to powolnym działaniem systemu i brakiem stabilności systemu operacyjnego. Najnowsze modele biznesowe na szczęście wyposażane są zwykle w pamięć 16 lub nawet 32 GB, która spokojnie wystarczy do codziennej pracy.
Przestrzeń dyskowa na podręczne pliki oraz oprogramowanie
Kolejnym ważnym zagadnieniem jest rodzaj oraz wielkość przestrzeni dyskowej w laptopie. Oczywistym jest, że pamięć potrzebna jest chociażby do przechowywania plików, takich jak dokumenty, opracowania graficzne czy materiały promocyjne, ale także do instalacji oraz wykorzystywania rozmaitego oprogramowania. Najkorzystniejszym rozwiązaniem jest z pewnością duży dysk SSD, który zapewnia bardzo dużą szybkość przetwarzania danych. W wielu modelach laptopów, w tym między innymi w ITnes HP EliteBook 840 G11, możemy spotkać pamięć SSD o pojemności nawet 512 GB. Taki rozmiar dysku świetnie sprawdza się w biznesowym użytkowaniu, ponieważ pozwala zapisywać oraz przetwarzać wszelkie potrzebne dane. Oprócz wspomnianych dysków SSD laptopy biznesowe można wyposażyć także między innymi w takie nośniki danych jak:
- tradycyjne dyski twarde HDD, które zapewniają dużą pojemność, ale są znacznie wolniejsze w działaniu,
- dyski zewnętrzne podłączane do komputera kablem USB,
- sieciowe nośniki danych, które pozwalają uzyskać dostęp do plików całkowicie bezprzewodowo, zwykle poprzez Wi-Fi, jednak wymagają sporych nakładów finansowych i budowy bezpiecznej sieci internetowej.
Jakiego laptopa biznesowego wybrać? – podsumowanie
Laptop to wyjątkowo praktyczne narzędzie codziennej pracy. Przez wzgląd na niewielką wagę oraz raczej subtelne gabaryty możemy wykorzystywać go zarówno podczas wykonywania obowiązków służbowych w biurze, jak i na wyjazdach firmowych czy podczas pracy w terenie. Wybierając laptopa biznesowego, warto zwrócić uwagę na moc procesora oraz pamięć RAM, od których w znacznym stopniu zależy szybkość pracy komputera. Bardzo istotnym zagadnieniem jest także dostępność przestrzeni dyskowej. Nowoczesne nośniki pamięci SSD to dziś już standard w przypadku większości laptopów biznesowych. Takie rozwiązanie zapewnia szybkość przetwarzania danych, dzięki czemu świetnie sprawdza się w użytku firmowym!