Interfejs w Chrome OS przeszedł w ostatnich latach transformację, z coraz większym naciskiem na sposób pracy skoncentrowany na ekranie dotykowym, bez utraty dobrej kontroli za pomocą wskaźnika myszy. To, w połączeniu z prawie pełną obsługą aplikacji na Androida w sklepie Google Play, oznacza, że ​​Chromebook jest również naprawdę dobrą alternatywą jako tablet. Zwłaszcza jeśli chodzi o typ tabletu, to HP Chromebook X2.

Chromebook X2 to wysokiej jakości konstrukcja z kilkoma dobrymi funkcjami, zwłaszcza ładnym ekranem o wysokiej rozdzielczości, a połączenie z dokowalną klawiaturą działa świetnie. Ale biorąc pod uwagę cenę, spodziewaliśmy się więcej. Brak wifi 6, przeciętna wydajność i cienki dźwięk sprawiają, że nie jest on optymalny jako komputer do pracy ani tablet multimedialny.

Laptopy HP (takie jak te np.: https://itnes.pl/notebooki/notebooki-hp/) zna każdy. Tutaj HP łączy uproszczony tablet z akcesoriami, które przekształcają go w mały notebook. Otrzymujesz część tylną, która mocuje się mocno za pomocą magnesów i która zapewnia zarówno dodatkową ochronę podczas transportu, jak i składaną podpórkę. Przede wszystkim otrzymujesz klawiaturę z podkładką pod mysz, która zatrzaskuje się w dolnej krawędzi. Efektem końcowym jest hybryda laptopa w tej samej klasie wielkości co Microsoft Surface Go, ale dzięki obsłudze Androida jest znacznie bardziej przydatny jako tablet podręczny.

Interfejs w Chrome OS przeszedł w ostatnich latach transformację, z coraz większym naciskiem na sposób pracy skoncentrowany na ekranie dotykowym, bez utraty dobrej kontroli za pomocą wskaźnika myszy

Nie jest to do końca budżetowy Chromebook, ale cena jest dwa razy większa niż wydatek na najnowszy Chromebook w tym samym projekcie, który testowaliśmy, czyli Lenovo Ideapad Duet Chromebook. Dlatego oczywiście stawiamy mu wysokie wymagania, jeśli chodzi o jakość, funkcjonalność i wydajność.

Jakość konstrukcji jest na najwyższym poziomie. Z zewnątrz ma ciasno zaprojektowaną aluminiową obudowę z kątami prostymi i płaską szklaną powierzchnią z przodu. Ważący 573 gramy można go traktować jak talerz, chociaż jest cieńszy i lżejszy. Jej największym problemem są właśnie ostre krawędzie, które mogą być niewygodne w uchwyceniu. Wolelibyśmy widzieć zaokrąglone krawędzie, nawet jeśli oznaczałoby to kilka, trzy milimetry dodatkowej szerokości i wysokości. Przy ekranie o dokładnie jedenastu calach i stosunkowo wąskich krawędziach nadal nie jest zbyt szeroki.

Podwójne karty USB i karty SIM

Laptopy HP zna każdy. Tutaj HP łączy uproszczony tablet z akcesoriami, które przekształcają go w mały notebook

Na jednym krótkim boku znajduje się regulacja głośności i tylko dwa zewnętrzne porty płytki, dwa porty USB 3 typu c-design z prędkością pięciu gigabitów. Obsługują zarówno ładowanie baterii, jak i port wyświetlacza. Nie ma jednak standardowego analogowego portu słuchawkowego, więc jeśli chcesz zarówno naładować baterię, jak i podłączyć słuchawki, zabraknie Ci miejsc.

Tutaj również znajdziemy czytniki kart sim, które mają miejsce na dwie karty sim lub kartę sim i kartę micro sd dla dodatkowej pamięci. Nie otrzymujesz wsparcia 5g na połączeniu mobilnym, ale odbiór i prędkość powyżej 4g wydają się stabilne i szybkie. Jeśli masz lokalne Wi-Fi, z którym możesz się połączyć, nie otrzymujesz również wsparcia dla najnowszej technologii Wi-Fi 6, ale tylko Wi-Fi 5. Jest to większy minus niż brak 5g, ponieważ przede wszystkim tracisz znacznie lepszy zasięg niż Wi-Fi 6 oznacza .

Ekran to wysokiej jakości panel o wysokiej rozdzielczości. 2160×1440 pikseli 11 cali dają obraz ostry jak brzytwa, a przy doskonałym dopasowaniu srgb, dobrej jasności nieco ponad 400 cd/m2 i dobrym kontraście jak na ips, zarówno filmy, dokumenty, jak i zdjęcia wyglądają naprawdę dobrze.