Mobilne stacje robocze to nic innego, jak zaawansowane laptopy i notebooki, które wyróżniają się wydajnością w pracy z wymagającymi programami. Dell Precision to seria, która oferuje szeroką gamę takich urządzeń, wplatając w nie najnowsze podzespoły i wiele ciekawych funkcji. Co dokładnie je wyróżnia, dla kogo zostały przeznaczone i czy warto na nie postawić?
Dell Precision – dla kogo?
Z racji na zastosowanie wydajnych procesorów i dedykowanych kart graficznych, seria Dell Precision stworzona została z myślą o osobach, które pragną najwyższej sprawności i braku opóźnień. Modele te sprawdzą się szczególnie w pracy z grafiką – przy projektowaniu, tworzeniu animacji, jak i przetwarzaniu obrazów cyfrowych. Poradzą sobie również z renderowaniem filmów w wysokiej rozdzielczości, przez co stanowią wysoce uniwersalne urządzenia.
Wszystko to sprawia, że Dell Precision sprawdzi się przede wszystkim w pracy grafików i architektów, którzy potrzebują w swoim życiu mobilności, nie mogąc zatrzymywać się w jednym miejscu. Niewielkie wymiary sprawiają, że seria ta pozwala na użytkowanie wszędzie tam, gdzie jest taka potrzeba. Wszystko to dzięki ciekawym specyfikacjom i parametrom. Co dokładnie znalazło się w środku tych stacji roboczych?
Jak wygląda specyfikacja?
Każda możliwość i funkcja zaczyna się od wnętrza, przez co warto dokładnie mu się przyjrzeć. Na rynku można spotkać się z trzema seriami stacji roboczych Dell Precision – 3000, 5000 i 7000. Im wyższa, tym lepsze podzespoły można w niej znaleźć. Jak dokładnie przedstawiają się ich wnętrza.
Dell Precision – seria 3000:
- Procesor – tutaj można spotkać się z wydajnymi jednostkami od 11. generacji Intela, takimi jak Core i5-1235U vPro. Posiada częstotliwość 4,40 GHz i poradzi sobie z szeroką gamą zaawansowanych programów.
- Karta graficzna – tutaj można liczyć na takie rozwiązania, jak NVIDIA T550 o pamięci 4 GB.
- Pamięć – zwykle znajdzie się tutaj 16 GB w formie DDR5, choć możliwości zmian nie ma końca. Jeśli chodzi o dyski, stawia się tutaj na opcje SSD o pojemności 1 TB.
- Ekran – zwykle ma przekątną 15,6 cala i rozdzielczość Full HD, która zapewnia sprawną pracę.
- Interfejsy – nie zabraknie złącz Thunderbolt 4, HDMI, LAN i Audio w wersji Combo.
Dell Precision – seria 5000:
- Procesor – tutaj stawia się na procesory Intel i7 i i9 z generacji Tiger Lake, które posiadają częstotliwości w granicach 5 GHz. Pozwalają one na obsługę kilku aplikacji jednocześnie w pełnej sprawności.
- Karta graficzna – połączenie zintegrowanej i dedykowanej karty graficznej, takie jak NVIDIA RTX A3000 o pamięci 6 GB sprawia, że radzi sobie ona z szeroką gamą programów graficznych.
- Pamięć – oczywiście stawia się na DDR5, a pojemność jest stosunkowo różna, choć nie spada poniżej 32 GB. Dyski wewnętrzne typu SSD posiadają minimum 2 TB.
- Ekran – znacznie różni się od serii 3000, oferując rozdzielczość 3840×2400, podwajając jednocześnie jasność matrycy.
- Interfejsy – znajdzie się tutaj czytnik kart SDXC, złącza Thunderbolt oraz nowa generacja złącz USB.
Dell Precision – seria 7000:
- Procesor – najlepsze modele posiadają opcje Intel i9 lub Intel Xeon W-11955M, które posiadają 24 MB pamięci podręcznej, 8 rdzeni, 16 wątków i częstotliwość do 5 GHz.
- Karta graficzna – najlepsze z modeli mogą pochwalić się kartami NVIDIA RTX A5000 z 16 GB pamięci GDDR6.
- Pamięć – tutaj można spotkać się z 64 GB pamięci DDR4 XMP. Jeśli chodzi o pamięć wewnętrzną, dostępne są opcje nawet o pojemności 4 TB.
- Ekran – rozdzielczość UHD łączy się tutaj z powłoką przeciwodblaskową, 600 nitami, szerokim kątem widzenia i WLED.
- Interfejsy – tutaj również nie zabrakło złącz Thunderbolt i wszystkim podstaw.
Który model wybrać?
Seria Dell Precision jest bardzo zróżnicowana, przez co warto wiedzieć, dla kogo przeznaczone zostały poszczególne opcje. Najwydajniejsze stacje robocze z serii 7000 stworzone zostały dla każdego, kto projektuje w CAD 3D, zajmuje się sztuczną inteligencją oraz pracuje w wirtualnej rzeczywistości. Seria 5000 posiada modele, które stworzone zostały do obsługi wielu programów jednocześnie, niebędących jednak wyjątkowo wymagającymi. Najtańsza z serii sprawdzi się do podstawowych zadań graficznych i pracy w odosobnionych programach. Pokazuje to, że Dell Precision to seria, która oferuje coś dla każdego z użytkowników.