Serwery NAS są to proste komputery, których przeznaczeniem jest magazynować i udostępniać duże ilości danych. Składa się przede wszystkim z dysku twardego, w którym jest około czterech modułów pamięci. Serwery NAS, te profesjonalne, składa się nawet z kilkudziesięciu dysków twardych. Maja również takie rozwiązania, które ułatwiają ich szybką wymianę, a także zapobieganie skutkom awarii i tworzenie zapasowych kopii.

W przypadku serwerów NAS, które są używane w domu, pełnią one głównie rolę magazynów, które gromadzą multimedia. Jego sumaryczna pojemność uzależniona jest od zamontowanej liczby dysków. Pliki, które są na nim umieszczone dostępne są za pomocą przewodowej sieci domowej oraz Wi-Fi.

Gdzie wykorzystuje się serwery NAS?

Serwery te wykorzystuje się wszędzie tam, gdzie dane muszą być przechowywane przez dłuższy okres, jak na przykład w przypadku monitoringu. Ich oprogramowanie pozwala skonfigurować automatyczne czyszczenie konkretnych plików. Muszą być spełnione jednak pewne warunki, jak chociażby to, że nagrania starsze niż miesiąc powinny być usuwane. dzięki temu serwerowi możliwe jest udostępnianie plików pomiędzy pracownikami i domownikami, także tymi spoza sieci lokalnej, za pośrednictwem protokołu SSH i FTP.

Serwery NAS RACK jest świetnym wyborem dla profesjonalistów, którzy dysponują rozbudowanym centrum obliczeniowym, albo utrzymującym rozbudowane portale internetowe

Czym kierować się przy wyborze serwerów NAS?

Kryteria, którymi kierować się należy przy wyborze odpowiedniego serwera NASA mogą być różne i zależą od tego, ile danych chce się na nim przechowywać i gdzie będzie się z niego korzystać.

Serwery NAS RACK jest świetnym wyborem dla profesjonalistów, którzy dysponują rozbudowanym centrum obliczeniowym, albo utrzymującym rozbudowane portale internetowe. O wyborze decydować może brak albo obecność zaawansowanych funkcji, a także kompatybilność z posiadanymi już urządzeniami do obliczania.

O wiele łatwiej wybrać serwery NAS do biura albo do domu. W przypadku serwera do biura powinno się większość funkcji multimedialnych usunąć na potrzeby skuteczniejszych zabezpieczeń. Świetnie sprawdzi się tu serwer NAS typu QNAP. Ma on duży poziom bezpieczeństwa i niezawodności.

Jeśli chodzi o urządzenia domowe to dobrze jest mieć modele, które są wyposażone w prostego pilota, który pomaga sterować plikami i głośnością. Pozwala to odtwarzać multimedia bezpośrednio z serwera.

Standardową wersją jest serwer NAS Wi-Fi, z którym można skomunikować się bezpośrednio poprzez router. Można również uzyskać dostęp do multimediów i plików przechowywanych przez serwer za pomocą kabla USB, który zapewnia szybszy transfer.